Billeder fra heldagsture:


Tur med VLTJ fra Vemb til Thyborøn:

Fredag den 27. marts

Med VLTJ til Thyborøn

Det var én af de sidste dage før 1. april med gratis tog mellem Vemb og Thyborøn. Aktive Seniorer Vemb arrangerede turen. Med 74 tilmeldte til turen med det nye og flotte batteri tog. Støjsvag og vi kunne nyde den hyggelige musik og udsigten i det skønne vejr. Gennem det flade land mod nord fra Vemb, de høje bakker vest for Lemvig med udsigt til Engbjerg kirke på bakkekammen, til udsigten fra jernbane- og vejdæmning mod Thyborøn med den berømte fabrik til den ene side og det lavvandede område ud mod klitterne med det endnu mere berømte høfde 42 ude på kanten af havet. Udsigten var også til det gamle tog i Lemvig og verdens største vindmølle på land. Og der var på turen udskænkning af ”hostesaft” i små glas til dem, der havde lyst.

Vi fik besked på at vente udenfor toget, så vi samlet let kunne finde hotellet, hvor maden ventede. Selv om vi alle havde læst i Torsdags Avisen, hvor vi skulle hen, nemlig Sømandshjemmet som alle i selskabet nok ved, blev til det ganske almindelige Seaside Hotel og er helt nede ved havnen og et godt stykke vej fra stationen. På vej dertil fandt nogle ud af, at det slet ikke var der, men på Thyborøn Hotel mod syd, tæt på stationen og den modsatte vej vi gik, de ventede os. Men så fik vi ekstra motion inden spisetid. Som man kan se på mit foto, var det ikke et sømandshjem, vi var på, så muligheder var andet end vand til maden. Det rigtige sted og buffeten var klar med den særdeles kendte ret stegt flæsk og persillesovs. Senere var kaffe klar, og kage så velsmagende som det ser ud på foto, og også her på hotellet var harmonikaen med til at sprede hygge stemning.

Efter det kunne vi selv gå en tur i byen til de mange muligheder, til planlagte tog gik mod Vemb. Muligheder var tidligere eller senere tog. Nogle gik en tur i byen, det gjorde jeg også, der var ikke for meget tid til én af udstillinger og oplevelsessteder. Nogle kiggede på billetpris til oplevelsesmuseet ved stationen. Det kan man også læse på stedets hjemmeside, og hvad der er af muligheder med illusioner, videnskabelige eksperimenter og at man kan se noget, der ikke er der. Videre forbi det omtalte tidligere sømandshjem og på modsatte hjørne kunne man opleve tørfisk, som andet end dem der synger og spiller. Forbi fiskerestauranter der især i sommertiden serverer spændende fiskeretter – nær lige fra kutter til bord. Iskunsten i det gamle frysehus åbnede med ny udstilling lørdagen efter vi kom forbi om fredagen. Ravmuseum har faste åbningstider i sommertiden, resten af året hvis et større selskab melder sig, og måske snak med Rav Bjarne. Kold og blæst hen på dagen, så alle var nok klar til planlagt afgang mod Vemb.


HUNE OG BLOKHUS

den 2. dec. 2025

Her er mine fotos fra juleturen, jeg beklager det sene tidspunkt, både teknik og andet har drillet. Tidlig morgen startede vi med Aksel bag rattet. Han er jo begyndt med pension for et års tid siden, men ham fra BæksBusser, der skulle køre, havde hjemme privat fået hænder op af lommer og kommet lidt til skade. Så heldig Aksel kunne den dag, som andre pensionister har han meget at se til. Han kørte godt, kunne synge for, fortælle historier og om det vi kom forbi og skulle se, som han plejer.

Vi gjorde stop på en p-plads lidt nord for Thisted. Det sædvanlig med kaffe fra bussen, rundstykke og en opkvikker for dem, der ønskede det. Næste stop var foran Museum for Papirkunst med dygtige fortællere og rundvisning i hold. Jeg er kørt der forbi flere gange og tænkt, om det var noget at bruge tid på. Men fantastik hvad papir kan blive til. Der er skiftende- og faste udstillinger. Den faste er med værker af Bit Vejle. Papir og saks bruger hun til at forme de mange detaljer. Papir skal klippes, siger Bit. At skære er for tøsedrenge. En sjælden dag hun ikke klipper, er hendes saks i en boks i udstillingen. Andet fra forskellige udstillere er farverig eller foldet. Naturligvis er der også papirkunst af eventyrforfatteren H.C. Andersen. Han var jo også papirkunstner. Simpel hen en unik oplevelse. Digterens papirkunst kan vi opleve mere af til sommer, når Aktive Seniorer i Vemb arrangerer 3-dagestur til Nordfyn og Odense med besøg i H.C. Andersen Museum.

Derefter var det til Blokhus ældste kro, Futten hedder den, med julefrokost på god gammeldags nordjysk. Rigelig af både mad og drikkevarer i den lavloftede krostue. Aksel kender jo hver vejkryds i byen, og kørte os rundt til stranden, hvor man jo i sommertiden kører på stranden, men som man kan se, ikke nu og slet ikke med en stor bus i regntiden. Næste stop var Klarborgs Nissebutik. Nogle købte lidt, men ingen så jeg købte de store nisser, selv om der nok var god plads i bagagerummet, så fragten en anden gang kunne spares.

Sidste og væsentlige punkt var jo så Magiske juleudstilling i Skulpturparken, som er meget andet om sommeren med sand-, træ-, sten- og metalkunst. Lidt af det kunne opleves i halvmørket. Og derimellem i sommertiden imponerende godt sammensatte blomsterudsmykninger i bede, krukker, opsatser og hængende. Fra parkeringspladsen kunne vi iagttage den kæmpe sanddynge, som er rester fra vardens største sandslot, der blev til i 2021, og derfra er mit arkivfoto. Aksel fortalte, at det var meningen, området skulle bebygges dengang umiddelbart efter. Men efter Corona krisen er man blevet betænkelig, og derfor er sandet der endnu. Lidt regn og ingen sne som da foreningen sidst var der, men endnu flere figurer og anden lysudsmykning. Nogle deltagere brugte så lidt mere tid til at nyde eftermiddagskaffen i cafeen med panoramavinduer ud til pladsen, inden hjemturen uden stop efter en oplevelsesrig dag.

Bur Forsamlingshus d. 29/9-25

Fællesspisning og foredrag

FÆLLESSPISNING I BUR FORSAMLINGSHUS
Det var i efteråret, Aktive Seniorer, Vemb aragerede med 84 tilmeldte. Formand Jens Erik Ostesen bød velkommen til arrangementet. Flæskesteg med sprød svær – og det var det – med tilbehør og derefter citronfromage i rigelige mængder. Efter det hørte vi spændende og inspirerende foredrag af tidligere højskoleforstander Mogens Godballe. I pausen inden spørgerunden serveredes kaffe, kringle og småkager.
Problemer med tid, computer og billedbehandling, derfor kommer det først nu, og jeg beklager.

FRA BONDEDRING TIL VERDENSMAND
Mogens Godballe er født og opvokset i Gørding, hvor forældrene havde et mindre landbrug. Kendt af mange fra egnen i gamle dage var mødt frem for at høre ham fortælle fra tiden 9 måneder før han blev født og til nu. Faderen var også handelsmand. Mogens hjalp interesseret til med landbrug, og gerne med når faderen skulle til marked på Holstebro Samlestald hver mandag. Mogens begyndte i den lille lokale skole, og mødte elever fra den store skole 3 km mod øst – nemlig Vemb – til boldspil, hvor dem fra Gørding ofte vandt, hørte vi. Lidt ældre fortsatte han i de store klasser i Vemb, og endnu senere til den meget store by Holstebro og på gymnasium. Senere blev der studeret højskolebevægelse, andelstanker, demokrati og den ”kolde krig”, der rasede rundt i den store verden. Rejste ud på studieture og tanker om at starte en fredshøjskole formedes. At samtale er bedre end våben, er hans ide, så måske starte en højskole med elever fra lande med forskellige styreformer og tankegange blandt befolkningen. Egnede lokaler til højskole blev fundet ved Bogense, og Nordfyns Højskole blev startet med elever fra Danmark og andre lande. Et enkelt år var det med lidt for mange udenlandske elever i forhold til danske, så problemer med regler opstod den gang

BESØG HOS MOGENS PÅ NORDFYNS HØJSKOLE
Mogens Godballe blev efter 15 år som leder af Nordfyns Højskole træt af den store administration, men absolut glad for tanken om fredshøjskole, og er nu konsulent på stedet. Han inviterede på mødet i Bur til besøg på højskolen, med rundvisning, mere interessant fortælling og kaffen vil være klar, når vi kommer, og det sker når Aktive Seniorer, Vemb til august aragerer en tur 3 dage på Nordfyn og i Odense. Her vil besøg på højskolen være et af interessante steder på programmet.


Heldagstur Varde og Omegn

Mandag den 19. maj 2025

Mandag den 19. maj 2025 med Aktive Seniorer Vemb. Til Varde Mineby, Tambours Have, Karlsgårde Vandkraftværk, landsbyen Hodde med den gamle skole og den flotte gamle kro. At kroen er kendt med store portioner, var rigtig, kunne vi konstatere ved aftensmaden, først en tartelet med mulighed for ekstra fyld, derefter wienerschnitzel med tilbehør på en stor middagstallerken, så den fyldte et godt stykke ud over kanten til begge sider. Sidste foto i min serie illustrerer bedre størrelsen end ord. Nogle, der ikke var med på turen, vil måske tro, den største var udvalgt til foto. Det vil medrejsende nok holde med i, at det var den ikke. De var samme størrelse og flere fik den halve pakket ind, med hjem og middagen var klar dagen efter.

Chaufføren sagde i bussen, at det var et langt og omfattende program, og det havde han ret i. Første stop med formiddagskaffe og smurt rundstykke med udsigt over Skjern Å deltaet. Derefter var det mod Varde Miniby. Verdens første miniby opført korrekt efter tegninger og gadeplan, som Varde var i 1866 og målestok forholdet er 1:10. Her var flaget hejst og vi blev budt velkommen.

Med rundvisning og forklaringer i værkstedet af guider, hvordan de der fremstiller mini mursten, – tagsten, – døre, – vinduer og alt det andet. Tegl tørres og brændes som på de store teglværker, så et kan holde til alt vejr. Der opmures med hjørnestolper og snor. Man starter med råhuset af lecablokke. Husene er med sort glas, hvorpå potteplanter er malet. Kirken er dog med almindeligt glas, så man kan se ind, hvis man kravler ned på knæ og ser lysekroner, som vi også fik fortælling om.

Udenfor var andre guider klar til at fortælle detaljer om mange huse. Træer og buske er beskåret og klippet, så de har passende størrelse. Huse af sten og med tegltage, som man brugte her i Varde. Så ikke store problemer med ildebrande, der bredte sig som i andre byer. Et enkelt tag så vi, var til reparation, og et par tagsten, der nok er røget i en storm. Men ellers godt og solidt håndværk, der holder.

Besøget sluttede med sandwich i det skønne sommervejr. Derefter til Tambours Have med kaffe og kage. En interessant have med flere afdelinger og mange spændende og sjældne planter. En flagstang absolut uden hverken flag eller vimpel. Men for lidt tid til at opleve det hele.

Næste stop var Karlsgårde Vandkraftværk. Produktionen ophørte for mange år siden. Afbrydere, lidt plancher og forklaringer kunne vi studere. I turbinehallen kunne vi ikke komme ind og mange år siden vinduer var pudsede. Jeg fandt dog et rimeligt godt sted, hvor jeg fotograferede BækBussen fra oven, det er en sjælden mulighed. Og den flotte indkørsel dertil. Ellers kunne jeg godt undvære det besøg.

Videre til Hodde med kirken og den gamle skole lige udenfor kirkegården. Kirken var selvfølgelig låst sent på eftermiddagen, men skolen var åben. Derefter videre til den hyggelige, flotte og velholdte gamle kro.

Bus Kaffepause Skjern Å deltaet.

Varde Miniby

Tambours Have

Karlsgårde Værk

Hodder Kirke

Hodder Skole

Middag på Hodder Kro

Halvdagstur til Møldrup

Den 7-4-2025

MØLTRUP OPTAGELSESHJEM

Hermed er mine fotos fra turen. Ad småveje til den gamle, hvidkalkede herregård Møltrup fra 1700-tallet. Der er springvand og stynede lindetræer på gårdspladsen, flotte og velholdte avlsbygninger omkring en stilfuld, 3-længet hovedbygning.

Vi fik en interessant fortælling af en leder på stedet først i spisesalen. Det hele startedes af en tidligere fængselspræst i 1912 for mænd med misbrugsproblemer, og med kristent budskab, og det er fortsat kun mænd over 18, der kan bo der. Stedet er senere udbygget med værksteder og forskellige bomuligheder. Nogle har behov for ophold i få måneder og for andre er det resten af livet. Livslangt ophold er det for en beboer, nemlig Lukas, der fortalte om hård opvækst og vejen til Møltrup.

Efter den tankevækkende fortælling, fortsatte vi udenfor den historiske hovedbygning med våbenskjold over døren. Flot og velpasset overalt. Nogle beboere har uro og rod i sindet, og så er det godt med orden i omgivelser, fik vi fortalt. Mange solceller er installeret på tage. Der er kontorpersonale, sygeplejersker, socialrådgivere og der er åben 24 timer i døgnet. En ny beboer kan komme ind på alle tider, midlertidig og undersøges for om noget, der er forbudt på stedet, er indtaget. Vi blev vist rundt i de forskellige værksteder, og fik forklaret hvad beboere arbejder med. Alt fra smykkeskrin til hængsler til køkkenskabe. Til hver afdeling er ansat en leder. Alle beboere skal arbejde det, de kan, og der er mulighed for undervisning som på højskole. For opholdet betaler beboeres hjemkommuner til.

En beboer byggede i 2008 og 2009 en tro kopi af stedet som det var i 1922. Målestok forholdet er 1:20, og det er nærliggende Timring kirke i baggrunden. Her ligger mange tidligere beboere begravet.

Stedet er også et moderne landbrug med planteavl, køer og grise. De sidste kørte chaufføren en omvej på hjemvejen, for at vise os. Friluftsgrise så til at opleve fra vejen. Sidste foto i min serie kan kaldes FRA JORD TIL BORD. Under jern koen på taget, der viser vindretningen, er kostalden, til venstre er indgangen til slagterbutikken og bag den store glasport er malkecenteret, med selvbetjent salg af frisk pasteuriseret mælk.

ALRØ TUREN 2023

Tekst og fotos: Ejgil Basselbjerg

Første stop på turen med BæksBus med Aksel bag rattet var ved Naturcenter Harrild Hede. Her var der kaffe og rundstykke fra bussen, inden vi kørte videre over det bakkede landskab og til Alrø med besøg i kirken. Herfra udsigt over marker, der skråner ned mod vandet til alle sider. Bebyggelse er mest ældre og små landbrug, sommerhuse vil de ikke have derovre og overnattende i autocampere håber øboerne stopper inden næste år.

Aksel fortalte, at forfatteren Morten Korch havde boet på øen, og derfor kan man både finde Alrøs Bakkegaard og Møllegaard i hans fortællinger, og filmen ”Det skete på Møllegaarden” blev optaget her. Gården er særdeles rengjort og omdannet til restaurant og man kan sidde og spiser i de gamle grisestier. Vi fortsatte til kroen med kæmpe tarteletter og samlinger af speciel kunst både udenfor og inde. Det er tarteletmester Lene, der sammen med en anden startede og har kroen. Efter at hun havde tilberedt tarteletfyldet, og de mættende tarteletter var spist, fortalte Lene interessant og humoristisk om stedet, historien og kunsten både omkring kroen og på øen, som hun har sat aftryk på. 

Det første de anskaffede, var en kunstig ko til blikfang, så kunder kunne finde spisestedet. Det blev efterhånden til mange komodeller, meget andet og sjove skilte med ordsammensætninger. En omtale af det helårs julepyntede toilet og legetøj fik vi også. Efter fortællingen viste tarteletmesteren sin bil frem, en særdeles pyntet bil, Audi TT med tegneserier af Morten Ingemann fra Ekstra Bladet. Flere deltagere i turen fotograferede bilen tæt på, det gjorde jeg også af bilens venstre bag-skærm. Jeg har sløret hvad der ikke må vises på Facebook.

Efter besøget på den flade Alrø fortsatte vi til det bakkede fastland med besøg i Vær kirke med den fra historien kendte rigskansler Griffenfeld, der ligger fornem begravet her. Hvorfor han ligger her, fik vi ikke noget at vide om, men det kan man læse om på nettet. Videre til Den Genfundne Bro 20 km nord for Horsens. Her var der eftermiddagskaffe fra bussen, inden vi kunne kigge på symbolet på smuk, gammel, industriel ingeniørkunst. Broen blev opført til smalsporsjernbane og nu er den for gående og cyklende. Broen er 13,4 meter høj, 50 meter lang, bygget i 1899, tildækket med jord i 1929, genfundet og udgravet i 2014.

Videre forbi Vrads og Bryrup med de flotte bakkede landskaber med snoede veje, der nærmest ligner skotsk højland, fortalte Aksel, og at vi ville være i Aulum Fritidscenter, til aftensmad kl. 18.00. Med den rigtige chauffør var vi fremme præcis til tiden til særdeles veltilberedt grisesteg med sprød svær. Citronfromage så vellykket som den plejer at være. Og med kvik og høflig betjening på stedet. Så endnu en vellykket dag i passende letskyet vejr.

Café Alrø

TULIPANMARKEN I FOLE OG GRAM SLOT


Her er mine billeder fra turen og forklarende tekst for dem, der ikke var med. Første stop var i Tarm med den overdækkede rasteplads. Her var der kaffe og rundstykker inden turen gik videre mod syd omkring Ribe med den kendte sky linje og videre til tulipaner.
Her fortalte den ene af ejerparret Annelise om årets gang i tulipanmarken. Hun undskyldte ved foto, at hun var i arbejdstøjet, men det må være meget naturligt. Hun fortalte, at vi gerne måtte gå mellem rækker, men naturligvis ikke træde på planter.
Videre til Gram Slot ikke langt derfra. Her var frokosten klar i den gamle hestestald. Flot sat i stand, god plads til alle ved bordene, velskænket fadøl og en lækker sandwich med røget okse, salat og dressing. Særdeles mørt, velsmagende og råvarer var fra stedet, som vi besøgte og hørte mere om senere.
Og det var jo Sanne, den ene af ejerparret, der fortalte og viste rundt. ”Skal vi købe et slot, skat?” spurgte ægtemanden Svend Brodersen i 2007, da slottet, der havde stået tom og uden vedligeholdelse i 25 år, og tilhørende store landbrug. Siden da har de skabt en alsidig virksomhed, der omfatter events som koncerter, fester, kurser og konferencer samt et stort økologisk landbrug med 900 køer og planteavl. Produkter leveres til Rema1000, som også er medejer. Ca. 90 personer beskæftiges i de forskellige afdelinger. Svend så vi ikke, han var i gang i marken med forårsarbejdet, og Sanne er også i gang med at fjerne støv og andet, når hun ikke giver rundvisning. Så slet ingen tid til at være gammeldags slotsfrue.
Familien bor i slottets ældste fløj, østfløjen, der blev bygget omkring 1470, mens syd- og vestfløjen er offentligt tilgængelige og bruges til rundvisninger, fester og kurser. Gram Slot er en kulturinstitution med levende formidling af historie, arkitektur, kultur, landbrug og natur, skriver de på deres hjemmeside.
Sanne viste rundt i den gamle kostald, der som hestestalden bruges til restaurant og festsal. Videre til den holstenske lade, der bruges til store koncerter og sønderjysk kaffebord én gang hver måned. Rundturen fortsatte til slottet, og Sanne fremviste det forskellige stuer og sale, der udlejes til fester. Ved overtagelsen var slottet næsten tømt for inventar, men Sanne fremhævede den gamle stemmeurne, der er bevaret fra afstemningen i 1920. Fra jagtstuen var der god udsigt over parken, som der desværre ikke var planlagt tid til at gå rundt i. Men den kan man bare besøge, hvis man kommer der forbi. Som Sanne sagde, det første ægteparret gjorde, da de overtog, var at fjerne adgang forbudt skilte og erstatte dem med velkommen skilte.
Chauffør Ib fra BæksBus valgte stort set den samme rute hjem som på udturen. Og sidste punkt på programmet var aftensmad i Højmark forsamlingshus.

Skrevet af Ejgil Basselbjerg

Heldags tur til Samsø

med 56 glade medlemmer

Vores heldagstur til Nationalpark Vadehavet og Klægager gård. 2021

Med 43 glade medlemmer.

Turen startede fra Vemb station kl. 7.30 så gik det sydover med højt humør, og vores dygtige humørfyldte chauffør Aksel, han startede med at fortælle lidt om turen, og som sædvane sjove historie og anekdote. Vores første stop Ribe P. pladsen ved engen hvor vores bus kaffe med rundstykker og en lille én blev nydt. Herefter gik turen videre mod Rømø dæmningen og Rømø hvor Aksel styrede os sikkert rundt på øen til de forskellige seværdigheder, blandt andet St. Clemens Kirke med sine sjove kroge som hang ned fra loftet hvor kommandørerne kunne hænge deres hatte og med familienavne på stolerækkerne, og udenfor er Mærsk McKinney Møller familiegravsted. Herefter videre tilbage til fastlandet og Klægager gård Den Gamle Digegreves Gård hvor vi blev modtaget af Christian Lorenzen som er 6. generation på gården han fortalte om gården og den oprindelse herefter gik vi ind for at få vores middagsmad. Efter overstået middag gik turen med Christian Lorenzen som guidede os rundt i marsken hvor han fortalte rigtig meget om området og dens beboere sammen med små anekdoter, et eksempel var at man kun kunne blive digegreve hvis man var fyldt 60 år og vejede mindst 100 kg., her var der så at nogle der kom med en kvik bemærkning om at dette måske lige var noget for vores formand. Tilbage til gården hvor den stod på eftermiddagskaffe med et bid af det Sønderjyske kaffebord som består af 7 bløde, 7 tørre og 7 hårde kager, vi fik en af hver slags, altså 3 kager, Ruth Lorenzen, Christian kone fortalte om kagebordet og dens tilblivelse. Mæt på mad og oplevelser satte vi snuden hjemad mod Vemb dog gjorde vi holdt for at spise aftensmad i Højmark sognegård hvor vi fik en rigtig lækker 2 retters menu bestående af Flæskesteg med gemyse og til dessert frugt trifli hertil blev der serveret 1 øl,1 sodavand eller 1 glas vin, alt sammen var med i prisen. Herefter videre mod Vemb og godt mætte og trætte efter en lang og begivenhedsrig dag. En tak skal lyde fra bestyrelsen for jeres gode humør.

Deltager på turen ved Klægager gård
Buskaffe i Ribe
Sankt Clemens Kirke
Mærsk Mc-Kinney Møller familie gravsted
Kommandør Stenene ved Sct. Clemens Kirke er en enestående samling gravminder fra 16-, 17- og 1800-tallet. Oprindeligt lå stenene ned, men de blev sat op på kapellets østmur og kirkegårdens nordmur for at forhindre dem i at forvitre. I symboler og tekst udtrykker stenene biografiske og religiøse forestillinger.
Klægager gård og Christian Lorenzen som er 6. generation
Ruth
gode råd kage